The Berlin Wall Race – proč

První ročník Der Mauerweglauf, běhu podél bývalé berlínské zdi, se uskutečnil v roce 2011. V roce 2018 měl svůj sedmý ročník, v roce 2012 totiž druhý ročník nebyl. Je to běh organizovaný běžci pro běžce. Myšlenka závodu je výborná a závod tak má úžasný další rozměr než jen uběhnout vzdálenost.

Berlínská zeď měřila celkem 157 km. Obepínala území, na kterém žilo přes dva miliony obyvatel Západního Berlína. Zeď je vžitý název, ale všude to zeď nebyla. Jednalo se důmyslnou soustavu všelikjakých zábran od betonové zdi vysoké téměř 4 metry, přes ploty, některé pod proudem, zátarasy, ostnaté dráty, signální zařízení, strážné věže, střílny, výběhy pro psy, silnice pro patroly, pískem vysypané plochy, části řeky a jiných vodních ploch apod. Cílem bylo zabránit přechodu lidí z Východního Berlína do Západního. Na „západní“ straně totiž nebyly skoro žádné bezpečnostní prvky. Dechberoucí komunistický hnus, s prominutím. Zbraň proti vlastním lidem. Minimálně 140 lidí pokus o přejití linie nepřežilo. Nejmladšímu zastřelenému bylo 10 roků. Chtěl za svým tatínkem do Západního Berlína.

Zbytky zdi v roce 2017.

Zeď začali stavět 13. srpna 1961 bez varování. První den naběhla armáda DDR a lidové milice, aby nikdo nemohl volně projít na západ. Okamžitě byly položeny zátarasy, ostnatý drát. Zedníci následovali po pár hodinách. Rodiny zůstaly rozděleny.

Měsíc před tím, 15. července, tehdejší předseda vlády DDR Walter Ulbrich hlásal na mezinárodní tiskové konferenci „Niemand hat die Absicht, eine Mauer zu errichten!“, tj. „Nikdo nechce stavět žádnou zeď“.  Měsíc na to, 12. srpna, sám podepsal rozkaz k uzavření hranice mezi Západním a Východním Berlínem. Holt, politikům u moci se nedá věřit, a už vůbec ne těm komunistickým. Relativizace pravdy a zrada je přímo v hlavních myšlenkách dialektického materialismu a třídního boje. Pamatujte si to, Hlaváčku…

Postupně mizely domy z hraniční linie, silnice, kostely, hřbitovy… a nahrazovala je stavba připomínající výjevy z koncentračních táborů. V té době lágry existovaly ještě i u nás. Psal se rok 1961 a konečná amnestie pro zbývající politické vězně přišla až v roce 1963.

 

Běh kolem zdi je výborný nápad. Každý rok připomíná jednu nedobrovolnou oběť komunismu. Na rok 2018 vybrali pořadatelé onoho desetiletého chlapce Jörga Hartmanna, který byl spolu se svým o 3 roky starším kamarádem Lotharem Schleusenerem zastřelen při pokusu o přechod. Jeho mamince řekli, že se utopil na úplně jiném místě. Stejně se to neutajilo. Pravda však byla zjevena až po 24 letech.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *